Domů » Obec » Praktické informace » Informace o obci

Informace o obci

Všeobecné informace o obci Tlumačov

Městečko Tlumačov leží ve Zlínském kraji, necelých 20 km západně od Zlína. Rozkládá se v rovině při středním toku řeky Moravy na rozhraní Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu. Od severu sem zasahuje jižním cípem úrodná Haná, na východ začíná Valašsko a jižněji Slovácko. Tlumačov, se svými částmi Skály, Buňov, Peškov a Terezov, je součástí Mikroregionu Jižní Haná, který tvoří spolu s městy Hulín a Chropyně a obcí Kvasice.

První historická zmínka o existenci Tlumačova sahá do roku 1141, když dal olomoucký biskup Jindřich Zdík sepsat všechny církevní statky na Moravě. Mezi nimi je v této listině napsáno jméno „Ma telmacoue“, což vědecky ověřeno znamená, že se jedná o naši obec. Rok 1241 poznamenal Moravu a tedy i Tlumačov vpád Tatarů, při němž byla naše obec zpustošena. Totéž se odehrálo i v roce 1634 zásluhou Švédů v době třicetileté války. O čtyři roky později koupil Tlumačov hrabě Jan z Rottálu. Následovaly další roky – ať dobré či špatné. Ze všech špatných se Tlumačov vždy zase vzpamatoval, ať už to byla 1. světová válka, období hospodářské krize či fašistická okupace. 6. květen 1945 je datem osvobození Tlumačova.

Tlumačov má téměř 2 500 obyvatel (2 490 k 1.1.2016). Vybavenost obce je na velmi dobré úrovni. Je tu základní a mateřská škola, zdravotní středisko, lékárna a slušná síť prodejen. Jsou zde podniky, které k Tlumačovu určitě patří – Metalšrot, Dura-Line, Továrna na kolečka Stodůlka, Úpravna pitné vody na Skalách, ale také Zemský hřebčinec, který je znám svým chovem plemenných koní. Dopravní spojení zajišťuje frekventovaná železniční trať Přerov-Břeclav. Několik autobusových zastávek zajišťuje přímé spojení nejen do Zlína a Kroměříže, ale také přímo do Brna a Prahy.

Ani kultura a sport nezůstávají stranou dění. V obci je několik kulturních památek – kostel sv. Martina, panský dům č.p. 90, objekt fary a další menší objekty. Střediskem kultury se stalo Kulturní a informační středisko mikroregionu Jižní Haná, kde je možno shlédnout zajímavé výstavy a nebo navštěvovat zájmové kurzy. V obci je místní knihovna a jedno z posledních letních kin na Zlínsku. Sportovní akce nás zavedou na fotbalové hřiště, do kryté haly voltižního oddílu (několika násobní mistři ČR), do tělocvičny ZŠ nebo na nově zbudované sportovní víceúčelové hřiště za školou, kde lze hrát tenis, volejbal, nohejbal na kvalitním umělém povrchu. Pro matky s malými dětmi je v obci krásné dětské hřiště. Vyznavači cykloturistiky určitě využijí vyznačenou cyklotrasu č.5158, která prochází obcí a spojuje Tlumačov s Hulínem a Otrokovicemi.

Zajímavostmi Tlumačova jsou chráněná přírodní rezervace Tůňka s výskytem vzácných živočichů, Kurovský lom s unikátní florou a faunou, lokalita Skalka v místní části Skály nebo blízký přírodní park Záhlinické rybníky.

Statistické informace

ZUJ:585858
ID obce:16759
Statut města:Ne
Počet částí:1
Katastrální výměra:1552 ha
Počet obyvatel:2490
Průměrný věk:37,3
Pošta:Ano
Škola:Ano
Zdravotnické zařízení:Ano
Vodovod:Ano
Plynofikace:Ano