Domů » Zprávy » Při stavění májky jsme letos poprvé pálili čarodějnice

Při stavění májky jsme letos poprvé pálili čarodějnice

V páteční podvečer 29. dubna 2011 se uskutečnilo na náměstí Komenského stavění májky, tentokráte spojené i s pálením čarodějnic.

Občané Tlumačova mohli sledovat, jak dorostenci z oddílu kopané a další schopní muži vztyčili 10 metrovou májku uprostřed náměstí. Rok od roku se hoši lepší a postavení májky se pro ně stává hračkou. Možná by si troufli i na vyšší.
Letos jsme poprvé vyzvali i čarodějnice, aby si přišly zakřepčit u ohýnku. Přišly zástupkyně starší i mladé generace, ale upálit se nám podařilo jen jednu. Pak si na ohýnku mohl každý opéct špekáček.
Na internetu se můžeme dočíst, že pálení čarodějnic (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti. Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.
Májka bude stát v naší obci do neděle 29. května 2011. Pak bude v 15 hodin pokácena. Všichni jste srdečně zváni, kulturní program (vystoupení cvičení aerobiku DDM Sluníčko, středisko Tlumačov, soutěže – děti připravte si koloběžky, kola a kolečkové brusle) i občerstvení bude zajištěno.

Fotografie v galerii – Stavění májky a pálení čarodějnic