Domů » Zprávy » Tip na jarní výlet – za základním kamenem Národního divadla na Radhošť

Tip na jarní výlet – za základním kamenem Národního divadla na Radhošť

VÝCHODNÍ MORAVA – Centrála cestovního ruchu Východní Moravy pracuje nejen na propagaci turistického regionu Východní Morava vůči návštěvníkům ze zahraničí a okolních krajů, ale také inspiruje návštěvníky a obyvatele Zlínského kraje k návštěvě zajímavých míst a k aktivnímu trávení volného času. K tomu, věřme dobře, poslouží naše tipy na výlety.
Dnešní tipem na výlet se vydáme proti proudu času do historie českého národa, a sice do jara roku 1868, kdy byla v Praze 16. května položením základních kamenů slavnostně zahájena stavba Národního divadla. Slavnosti se tehdy zúčastnilo odhadem až 150 tisíc lidí. Kameny pro Národní divadlo byly do Prahy přivezeny z různých symbolických míst Čech a Moravy.
Kameny v základech jsou očíslovány a mnohé možná překvapí, že základní kámen nesoucí číslo „jedna“ nepochází z Řípu či z Blaníku, ale z památné a pověstmi opředené moravské hory – z Radhoště. Tento kámen opustil Radhošť 28. dubna 1868 a dorazil do Prahy již 5. května 1868 jako první z kamenů, a to celých 11 dnů před slavnostním zahájením stavby.
Na staveništi divadla jej osobně převzal František Palacký, rodák z podbeskydských Hodslavic, a k tisícihlavému zástupu lidí, který kámen doprovázel od vlaku, pronesl krátký projev: „Z posvátného Radhoště, který z vysokosti své panuje nad krajinou rozsáhlou, odevzdávám vám z útrob mohutné hory jeho vytesaný kámen, co příspěvek ku posvátné svatyni… Přimějte jej, co důkaz utěšené pravdy, že Morava, Čechy, jak odjakživa byly, tak i nadále věčně budou spojeny….
Radhošť tedy symbolizuje sounáležitost Čechů a Moravanů. Motiv soudržnosti Slovanů v sobě nese také nápis nad vstupem do kaple sv. Cyrila a Metoděje, která stojí na samém vrcholku Radhoště: „Milujte se, Slované, a sjednoťte se u víře, kterou zde hlásali svatí Cyril a Methoděj“.
Na krásné hřebenové túře z malebných Pusteven na Radhošť se seznámíte se sochou pohanského boha Radegasta, užijete si krásných výhledů na okolní hory i do údolí a několik stovek metrů od vrcholu Radhoště objevíte místo s tajemným názvem Zaryje, odkud byl základní kámen vyňat. Stojí zde informační tabule naučné stezky a kovová deska připomínající rok 1868. Tam a zpět ujdete necelých 10 km.
A pokud někdy vstoupíte do Královské lóže Národního divadla, pak vás v její předsíni přivítá obraz od Julia Mařáka zobrazující památnou majestátnou horu Radhošť.
Výchozím místem pro návštěvu Radhoště je město Rožnov pod Radhoštěm, kde nevynechejte návštěvu Valašského muzea v přírodě, Rožnovského pivovaru s pivními lázněmi či Jurkovičovy rozhledny na Karlově kopci nad městem. Radhošť je z ní krásně vidět.