Domů » Zprávy » Závěr školního roku v knihovně

Závěr školního roku v knihovně

Na závěr letošního roku jsme pozvali 19 prvňáčků do místní tlumačovské knihovny, a tím je přivítali do naší široké čtenářské rodiny a pasovali je na Malé čtenáře.

Nejprve se děti seznámily s chodem knihovny. Pro mnohé to byla první návštěva knihovny. Paní knihovnice dětem povídala, jak se ke knihám chovat, kde hledat dětské knížky, a jak je správně zařadit do regálu podle příjmení autora. Pomocí kartiček hádaly pohádky a spojovaly k sobě pohádkové dvojice. Ukázali jsme si, jak kniha vzniká, a od spisovatele se dostane ke čtenáři.  Nakonec si děti vyplnily znalostní test a my tak zjistili, jaký udělaly během roku pokrok, co všechno se naučily a zda jsou připraveni postoupit do druhé třídy. Následovalo samotné pasování na „Malé čtenáře“, kde každý obdržel slavnostní šerpu a knihu. Dopoledne jsme zakončili procházkou a nanukem.

Školní rok uplynul jako voda a s ním skončila i soutěž, kterou vyhlásila místní knihovna s názvem „Lovci perel“. Jedná se o celoroční projekt pro děti, jenž motivuje k četbě knížek, učí pracovat s textem a informacemi, především je však atraktivním trávením volného času a zábavou pro děti. V knihovně se nacházejí knihy, které jsou na hřbetu označeny samolepkou s obrázkem perly. Čtenář po výběru knihy obdrží hrací kartu s otázkami. Cílem je přečíst knihu a odpovědět na otázky související s jejím obsahem, což podporuje čtení s porozuměním a umožňuje dětem objevit nové pěkné knížky. Za každou knihu a správně zodpovězené otázky k ní získává čtenář perlu. Žáci s největším počtem perel jsou na konci školního roku oceněni. Nejvíc knih přečetla Anna Vaníčková ze 4 třídy a následoval ji Jan Blahuš ze 3 třídy. Oceněni byli i ti, co se opravdu snažili, připojili se k projektu, a i když to nebylo na prvenství, zasloužili si za snahu rovněž odměnu.

Více fotografií naleznete zde:

https://www.tlumacov.cz/zivot-v-obci/fotogalerie/fotogalerie-z-akci/fotogalerie-z-roku-2023/gallery/pasovani-1-tridy-na-male-ctenare/