Tlumačov - oficiální internetové stránky obce
Dnes je úterý, 26.10.2021 - svátek má Erik, zítra slaví Šarlota / Zoe
ENGLISH VERSION DEUTSCH VERSION DUTCH VERSION

Zajímavosti v Tlumačově a blízkém okolí - tipy na výlety

Tip na výlet - rozhledna na Brdu

Nevíte-li, co podniknout o volném víkendovém dni a nemáte-li zrovna v plánu podnikat třeba "supermarketovou turistiku", pak se určitě vypravte do chřibských lesů a dopřejte si pohodovou vycházku na rozhlednu na Brdu.

Nejlépe se k ní dostanete z rozcestí na Bunči, kde můžete zaparkovat automobil, a pak lesní hřebenovou cestou 3.5 km po červeně značené turistické značce. Vycházka není náročná a lze ji absolvovat i s malými dětmi ve sportovním kočárku nebo s krosničkou. Pro ty zdatnější mohu doporučit jízdu na kole po trase Tlumačov - Kvasice - Nová Dědina - Kostelany - Bunč - Brdo, která čítá okolo 23 km.

Mapa trasy na rozhlednu Brdo


Čím je rozhledna zajímavá?
Rozhledna na vrcholu Brdo je první kamennou rozhlednou, která byla postavena v České republice po více jak 70 letech. Za přispění řady měst, obcí, sdružení a občanských regionů se o její výstavbu nejvíce zasloužilo Sdružení pro podporu místních iniciativ Chřiby skládající se z devíti obcí: Bařice - Velké Těšany, Halenkovice, Jankovice, Kostelany, Kudlovice, Lubná, Roštín, Vrbka, Žlutava a společnost Rudolf Jelínek a.s. Rozhledna stojí na nejvyšším vrcholu pohoří Chřiby (587 m.n.m) a je vysoká 23.9 metrů. Autorem projektu je architekt Svatopluk Sládeček. Na stavbu byl použit nejkvalitnější pískovec z kamenolomu Žlutava a dubové dřevo, které poskytly místní lesy. Stavba byla zahájena 28.října 2001 položením základního kamene. Rozhledna byla slavnostně vysvěcena olomouckým arcibiskupem a otevřena 28.října 2004. Z rozhledny můžete za jasného počasí spatřit Roháče, Malou Fatru, Jeseníky a samozřejmě Beskydy, Vsetínské vrchy a Malé či Bílé Karpaty.

Provozní doba rozhledny:
duben - říjen: středa - neděle, 10:00 - 16:00 hodin
červenec - srpen: 10:00 - 19:00 hodin
možnost individuálních návštěv (tel: 602 715 334).

Každoročně jsou pořádány na rozhledně tyto akce:

  • 19.-21. března - Vítáni jara na rozhledně
  • 28. října - Pochod na počest vzniku samostatného státu
  • 30. prosince - Předsilvestrovský výšlap
  • 31. prosince - Silvestrovský výšlap

Poznámka redakce:
Máte-li také váš tip na výlet z Tlumačova do blízkého okolí, určitě nám jej zašlete i s fotografiemi na adresu redakce www tlumacov@volny.cz. Rádi váš příspěvek zveřejníme.

Ing. Jan Rýdel, janrydel@volny.cz

Tip na výlet - rozhledna na Brdu

Tip na výlet - rozhledna na Brdu 

Styl 2016 I RSS I RSS-Úřední deska I RSS-KIS I XHTML 1.0 Trans I CSS I Webmaster: janrydel@volny.cz
Mobilní verze webu

© Obecní úřad Tlumačov, 2002-21


Vytištěno ze stránek www.tlumacov.cz, všechna práva vyhrazena.
26.10.2021 v 04:34:42, © Obec Tlumačov 2002-2021