Tlumačov - oficiální internetové stránky obce
Dnes je sobota, 16.10.2021 - svátek má Havel, zítra slaví Hedvika
ENGLISH VERSION DEUTSCH VERSION DUTCH VERSION

ADRESA OÚ

Obec Tlumačov
Nádražní 440
763 62 Tlumačov
Telefon: 577 444 211
DS: xgybaz2
tlumacov@tlumacov.cz

Obecní úřad - kontakty

VYHLEDÁVÁNÍ

Nápověda a návod k používání stránek.


Změna velikosti textu

Velikost textu je možné měnit standardními ovládacími prvky prohlížečů (testováno v IE, Mozilla, Opera a Safari). Všechny zveřejněné texty na webu jsou definovány v relativních jednotkách a je možno upravovat jejich velikost pomocí standardních nástrojů internetového prohlížeče.

Příklad změny velikosti textu v Internet Exploreru:

Příklad změny velikosti písma v Internet Exploreru


Podobným způsobem lze měnit velikost textu ve Firefoxu.

Příklad změny velikosti písma v Mozille


Zasílání novinek zveřejněných na www.tlumacov.cz na váš e-mail

Na stránkách www.tlumacov.cz je možné si zprovoznit službu zasílání novinek zveřejňovaných na webu na váš e-mail (včetně hlášení místního rozhlasu).
Službu si můžete registrovat na stránce registrace zasílání novinek.
Spuštění služby zasílání novinek na e-mail sestává ze dvou kroků:

Službu zasílání můžete kdykoliv zrušit nebo pozastavit na stránce úprav a zrušení služby. Pro navštívení této stránky a zrušení služby potřebujete znát heslo, které Vám bylo doručeno potvrzujícím e-mailu při registraci služby. V případě ztráty hesla si můžete nechat poslat nové heslo na stránce Zapomněli jste heslo? Automaticky Vám bude zasláno na uvedenou e-mailovou adresu.
Služba zasílání novinek je pouze informační a její funkčnost nemusí být vždy zaručena (techn. výpadky serveru a pod.).


Mobilní verze webu

Pokud bude proveden přístup na úvodní stránku webu z mobilního zařízení ("chytrý" telefon, tablet apod.), bude uživatel automaticky přesměrován na mobilní verzi webu. Mobilní verze webu má adresu http://m.tlumacov.cz. Uživatel má však kdykoliv možnost volit plnou nebo mobilní verzi.


Aplikace pro chytré telefony a tablety se systémem Android

Pro majitele "chytrých" telefonů a tabletů se systémem Android je k dispozici aplikace "Obec Tlumačov".
Bližší informace s popisem služby naleznete na stránce o aplikaci "Obec Tlumačov"


RSS zdroj webu

Pozorný čtenář našich stránek zřejmě postřehl, že v zápatí stránek se objevil odkaz na zkratku RSS. Po kliknutí na takovýto odkaz se ale zobrazí na první pohled nepoužitelný shluk značek a textů.

K čemu je to dobré, byla jistě první otázka většiny návštěvníků (anebo: "tady je něco špatně…"). Tato stránka s hromadou kódu neslouží přímo pro prohlížení internetovým prohlížečem, ale je využívána tzv. RSS čtečkami - programy, které slouží k přečtení takového shluku značek a textů. Vy máte možnost si na svůj PC nainstalovat RSS čtečku - pro začátek vám plně postačí nějaká freeware-zdarma čtečka FeedReader, nebo česká RSS Point. Po jejím nainstalování a připojení k internetu čtečka automaticky vyhledá weby, které mají RSS zdroj a bude vás informovat o novinkách na zvoleném webu. Můžete si přidávat do seznamu svoje oblíbené weby (pokud mají RSS zdroj) a bez toho aniž byste je navštívili, budete informováni o tom, co je na nich nového. Pokud máte ve vašem internetovém prohlížeči záložku se svými oblíbenými weby, kterých je kdoví proč čím dál více, jistě mi dáte zapravdu, že než je všechny projdete, abyste zjistili, co je nového, tak to zabere dosti času. Tento "problém" vám RSS zdroje stránek (nebo také kanály) vyřeší.

RSS je tedy modernější alternativa k doposud běžnějšímu způsobu zasílání informací o aktualizaci na stránkách pomocí zasílání informačních emailů, jen není třeba se nikde přihlašovat či registrovat.

RSS zdroj podporují i některé moderní prohlížeče (Mozilla, Firefox, Opera a další) a nově i někteří e-mailoví klienti (např. Mozila Thunderbird, MS Outlook).

Na webu www.tlumacov.cz jsou v provozu tři RSS kanály:


Zasílání novinek na e-mail na našem webu má širší informační záběr - kromě zpráv jsou to informace z obecního úřadu, aktuality, hlášení rozhlasu, informace KIS, sportovní zprávy…


Zaslání e-mailu s upozorněním na zajímavý článek

Ze stránek můžete zaslat upozornění někomu známému (kolegovi apod.), že na www.tlumacov.cz vyšel zajímavý článek.
Odkaz na tuto službu se nachází pod každou zprávou vpravo dole (Zaslat Pošlete článek na e-mail). Jednoduše vyplníte Váš e-mail a e-mailovou adresu známého - adresáta, kterého chcete na článek upozornit a odešlete. Na jeho e-mail pak bude z Vaší adresy doručena krátká zpráva s upozorněním a odkazem na článek.


Používání hlavního menu

Hlavní menu stránek je umístěno vždy v levém sloupci nahoře. Pokud Vám nevyhovuje ovládání tohoto "vyskakovacího" menu pomocí myši - nedaří se Vám zcela správně a včas kliknout na objevující se podmenu - je možné použít přímo odkazy v hlavním menu. Při kliknutí na tyto hlavní odkazy budete navedeni do příslušné sekce, kde se Vám zobrazí stránka obsahující odkazy zvolené sekce (obsah podmenu). Hlavní menu je možné ovládat i pomocí klávesnice a výše uvedených klávesových zkratek. Ve stylu "Blind Friendly" a v textovém stylu stránek je vyskakovací menu vypnuto.


Vyhledávání na stránkách

Pokud se Vám na stránkách Tlumačova nedaří najít nějaká informace, máte dvě možnosti, jak zjistit, zda se požadovaná informace na stránkách nachází:


Tisk stránek

Všechny stránky jsou tisknutelné bez jakýchkoliv omezení standardními prostředky internetového prohlížeče (typicky ikonka tiskárny v navigační liště prohlížeče nebo přes navigační menu Soubor - Tisk). Standardně je vytištěn textový obsah stránky (mimo úvodní stranu) bez navigačních prvků.
U zpráv je možno k tisku využít přímo odkaz pod článkem (Tisknout Vytisknout článek).


Nápověda v textu

Pokud v textu webu narazíte na slova označená takto, vztahuje se k tomuto slovu nápověda. Tato nápověda se Vám zobrazí v bublině nad textem, pokud ponecháte kurzor myši nad tímto slovem. Vyzkoušejte si.


Stahování souborů - download

Na tomto webu jsou uloženy soubory a dokumenty, které si můžete stáhnout do svého počítače (např. zápisy z jednání nebo formuláře obecního úřadu). Odkazy na tyto dokumenty jsou označeny symbolem nebo zkratkou vyjadřující formát souboru a je u nich uvedena velikost stahovaného souboru v kB.
Ke stažení jsou soubory v těchto formátech:

Pokud na Vašem počítači nemáte software, který je schopen uvedené soubory přečíst, můžete si stáhnout a nainstalovat tyto programy, které jsou freeware - tedy poskytované za určitých podmínek zdarma. Přečtěte si podmínky uvedené na stránkách výrobce softwaru.

Pro čtení souborů ve formátu rtf je k dispozici program Word Viewer, který je ke stažení na adrese: http://www.microsoft.com/downloads/

Pro zpracování souborů ve formátu zip je k dispozici program WinZip nebo QuickZip, který je ke stažení např. na adrese: http://winzip.en.softonic.com/download

Pro čtení souborů ve formátu pdf je k dispozici program Acrobat Reader, který je ke stažení na adrese: http://www.adobe.co.uk/products/acrobat/readstep2.html

Soubory ve formátu txt jsou standardně čteny základními textovými editory (Notepad apod.)


Antivirová ochrana souborů

Soubory, které jsou ukládány na web a nabízeny ke stažení, jsou kontrolovány minimálně antivirovým programem avast! v4.6, Alwil Software, www.alwil.com.


 

Styl 2016 I RSS I RSS-Úřední deska I RSS-KIS I XHTML 1.0 Trans I CSS I Webmaster: janrydel@volny.cz
Mobilní verze webu

© Obecní úřad Tlumačov, 2002-21


Vytištěno ze stránek www.tlumacov.cz, všechna práva vyhrazena.
16.10.2021 v 23:47:41, © Obec Tlumačov 2002-2021