Tlumačov - oficiální internetové stránky obce
Dnes je čtvrtek, 9.12.2021 - svátek má Vratislav, zítra slaví Julie
ENGLISH VERSION DEUTSCH VERSION DUTCH VERSION

Zprávy z Tlumačova

Jak může řeka Morava zaplavit obec, aniž by opustila koryto?!

 01.04.2006 (sobota) - Ing. Jaroslav Ševela - starosta@tlumacov.cz - 10084x

Jak může řeka Morava zaplavit obec, aniž by opustila koryto?! Zdá se vám titulek poněkud nesmyslný ? Před týdnem bych tomu nevěřil a doporučil bych tuto záležitost dát jako soutěžní otázku do televizního pořadu „Světové záhady“.


Od úterý 28.3.2006 jednoznačně mohu podat vysvětlení k této záhadě a dokladem, že řeka Morava zaplaví obec, aniž by opustila říční koryto, je obec Tlumačov ve Zlínském kraji.
Po ničivých povodních realizoval státní podnik Povodí Moravy v letech 1998 – 2003 navýšení hrází kolem řeky Moravy, aniž by jakýmkoliv způsobem řešil přítoky této řeky. Svým způsobem postavil pro vodu dálnici, ale pozapomněl na příjezdy k ní a odbočky z ní. Tato chyba ze strany renomovaných vodohospodářů soustředěných ve státním podniku Povodí Moravy způsobila zaplavení obce Tlumačov přes přítoky Moravy - Mojenu a Rusavu. Kritická pro naši obec byla skutečnost, že hladina Moravy dosáhla III. stupně povodňové aktivity ( hladina vyšší jak 600 cm a průtok vyšší jak 478 m3/s ) a již ze severní strany katastru na Tlumačov se rozlévaly Záhlinické rybníky vyplavené vzdutou Rusavou a z jižní strany se na obec valil protiproud z ústí Mojeny. Tyto protiproudy napájené po dobu hladiny Moravy vyšší jak 6,5 m a při průtoku 600 m3/s ( měřeno v Kroměříži ) vytvořily obrovská jezera. Tyto vodní laguny ohrožovaly v Tlumačově čtyři ulice a do 1.dubna ( pozor - nejedná se o apríl ) byly zatopeny suterénní místnosti a sklepy u přibližně 25 rodinných domů vč. přilehlých hospodářských stavení. Dále bylo zatopeno fotbalové hřiště, naštěstí se voda zastavila těsně před fotbalovými kabinami.
V nejbližších dnech budeme požadovat po Povodí Moravy,a.s. a Zemědělské vodohospodářské správě zajistit opatření, aby Morava nemohla ohrozit obec Tlumačov přes své přítoky Mojenu a Rusavu. Navrhujeme na Rusavě a Mojeně před jejich vyústěním do Moravy osadit stavidlo a velkokapacitní čerpací stanici, které v případě velké vody ( při III. stupni povodňové aktivity) zabrání vzdutí těchto vodotečí a čerpadla naopak zajistí přečerpání přítoků do Moravy.
Není přece možné, aby V Tlumačově byla povodeň či záplava způsobená řekou Moravou, aniž by se tato řeka vylila z břehů.

Fotografie:
- jinak nenápadná říčka Mojena
- voda se na fotbalovém hřišti zastavila u kabin


Jak může řeka Morava zaplavit obec, aniž by opustila koryto?!
Říčka Mojena

Jak může řeka Morava zaplavit obec, aniž by opustila koryto?!
Fotbalové hřiště 

Styl 2016 I RSS I RSS-Úřední deska I RSS-KIS I XHTML 1.0 Trans I CSS I Webmaster: janrydel@volny.cz
Mobilní verze webu

© Obecní úřad Tlumačov, 2002-21


Vytištěno ze stránek www.tlumacov.cz, všechna práva vyhrazena.
09.12.2021 v 08:37:48, © Obec Tlumačov 2002-2021