Domů » Zprávy » Cestujte na jedno swipnutí po Zlínském kraji!

Cestujte na jedno swipnutí po Zlínském kraji!

Chytřejší cestování: Nejjednodušší jízdenka pro Zlínský kraj

Zlín – 18. června 2024 — Kolik stojí jízdenka? Kde si ji koupím? A mám u sebe drobné v hotovosti?… Při cestování po Zlínském kraji už není nutné si pokládat podobné otázky. Krajská společnost Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED) zahájila spolupráci se švýcarskou společností FAIRTIQ – světovým technologickým lídrem v placení jízdného systémem „Zaplať, co projedeš“. Integrovaná doprava Zlínského kraje (IDZK) se tak stává prvním systémem veřejné dopravy v Česku, v němž je možné cestovat právě s aplikací FAIRTIQ. Cestujícím bude dostupná od 1. července.

Jak systém funguje? „Před zahájením cesty stačí jedno swipnutí – přejetí prstu po obrazovce telefonu se systémem iOS nebo Android – a aplikace vyřeší zbytek: sama pomocí senzorů a technologií pro určování polohy vyhodnotí, jakými linkami probíhala cesta, a následně automaticky naúčtuje cenu nejvýhodnější jízdenky. Pokud by se uživatel zapomněl po výstupu odhlásit, aplikace dokáže cestu ukončit automaticky díky funkci ‚Smart Stop‘,“ představuje systém jednatel společnosti KOVED Martin Štětkář. Systém rozpozná vykonanou cestu na základě dat o poloze a spočítá férovou cenu na základě projeté vzdálenosti v regionu. Zároveň však během jednoho dne není možné překročit cenu celodenní jízdenky, a to bez ohledu na počet cest či ujetou vzdálenost. FAIRTIQ také umožňuje uživatelům zakoupit jízdenky pro maximálně čtyři spolucestující.

„Díky vstřícnosti Dopravní společnosti Zlín–Otrokovice bude do nového systému zapojena i zlínská městská hromadná doprava. S aplikací FAIRTIQ tak můžete bezproblémově cestovat autobusy, vlaky i trolejbusy ve Zlínském kraji. Díky inovativní technologii FAIRTIQ se stane veřejná doprava ve Zlínském kraji jednodušší a atraktivnější,“ zdůrazňuje náměstek hejtmana Zlínského kraje pro oblast dopravy Radek Doležel. Zlínský kraj investoval v posledních letech obrovské úsilí do zvyšování kvality a použitelnosti veřejné dopravy. „Modernizace způsobů placení a odbavování pro nás byla jednou z největších výzev. A právě implementace aplikace FAIRTIQ je základem skládačky nových, uživatelsky přívětivých způsobů odbavování, kterou chceme kompletně představit a zprovoznit do konce roku,“ doplňuje Martin Štětkář.

„Jsme nesmírně potěšeni, že nyní mohou obyvatelé Zlína a celého kraje používat naše jednoduché řešení pro veřejnou dopravu,“ říká Gian-Mattia Schucan, zakladatel a výkonný spoluředitel FAIRTIQu. Systém je již používán v mnoha regionech napříč Evropou, z čehož mohou těžit i uživatelé ze Zlínského kraje: mohou totiž použít tuto aplikaci i pro cestování například v autobusech a vlacích ve Švýcarsku a několika dalších oblastech v sousedních zemích.

Jak už bylo zmíněno, systém FAIRTIQ započítá cestujícímu vždy nejvýhodnější cenu jízdenky za projetou trasu. V praxi to znamená, že na logických trasách zaplatí cestující vždy pouze cenu za nejkratší spojení. „Jako příklad můžeme uvést trasu Zlín – Vsetín, která je obsluhována přímými autobusovými linkami 110 (přes Valašskou Polanku), 120 (přes Jasennou), 130 (přes Slušovice) a 140 (přes Hošťálkovou). Jejich délka se liší od 36 až do 42 km. V případě, že cestující bude platit jízdné pomocí aplikace Fairtiq, zaplatí vždy stejnou cenu 57,- Kč, ať pojede jakoukoliv z uvedených linek,“ uvádí dále jednatel KOVEDu Martin Štětkář a doplňuje: „Fairtiq se tak stane první platformou, na níž aplikujeme tzv. jízdenky nové generace, kdy cestující bude za jízdu mezi dvěma body platit jednotnou částku bez ohledu na trasu, kterou pojede.“

Zlín – Vsetín (včetně MHD v obou městech)57,- Kč
Zlín – Uherské Hradiště (včetně MHD v obou městech)46,- Kč
Valašské Meziříčí – Vsetín (včetně MHD ve Vsetíně)36,- Kč
Bystřice pod Hostýnem – Rožnov pod Radhoštěm68,- Kč
Po Zlíně, Otrokovicích a Želechovicích nad Dřevnicí do 30 minut18,- Kč
Po Zlíně, Otrokovicích a Želechovicích nad Dřevnicí do 60 minut24,- Kč
Po Uherském Hradišti, Starém Městě a Kunovicích do 45 minut15,- Kč
Po Vsetíně do 45 minut15,- Kč
Ceník vybraných tras – základní jízdné

O Integrované dopravě Zlínského kraje

Integrovaná doprava Zlínského kraje (IDZK) je projekt, který propojuje módy veřejné dopravy ve Zlínském kraji a bezprostředním okolí – regionální autobusy, regionální a dálkové vlaky a MHD – v jeden ucelený systém se společným tarifem, koordinovanými jízdními řády, návaznostmi a snadno rozpoznatelným značením. Cílem je zvýšení komfortu cestování, konkurenceschopnosti veřejné hromadné dopravy a zlepšení kvality života v kraji. O provoz a rozvoj systému IDZK se stará krajská společnost Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o. (KOVED).

Kontakt pro média

Mgr. Jan Malý
vedoucí oddělení vnějších vztahů
jan.maly@idzk.cz / +420 704 698 624 / www.idzk.cz

O FAIRTIQu

FAIRTIQ je švýcarská společnost, jejímž posláním je vytváření co nejjednoduššího prostředí pro cestování veřejnou dopravou. Aplikace pro nákup jízdenek a technologie, kterou FAIRTIQ vyvíjí a provozuje, a která je založena na přísných kritériích kvality, je možné používat pro cestování veřejnou dopravou napříč celým Švýcarskem a Lichtenštejnskem a částmi Německa, Rakouska a Francie. Nedávno také FAIRTIQ spustil celonárodní aplikaci v Dánsku. Na vývoji a provozu aplikace se podílí přes 130 zaměstnanců. FAIRTIQ založil Gian-Mattia Schucan v Bernu v roce 2016.

Přes aplikaci již bylo realizováno přes 150 milionů cest, což činí z FAIRTIQu nejúspěšnější aplikaci pro iPhone a Android založenou na systému check-in/check-out. Mezi partnery FAIRTIQu patří dopravní společnosti a asociace ve Švýcarsku, Německu, Rakousku, Lichtenštejnsku nebo Francii. Švýcarské spolkové dráhy (SBB), EasyRide a Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) používají technologii FAIRTIQ ve vlastních aplikacích.
Uživatelé FAIRTIQu pomáhají ušetřit přes 26 milionů tun emisí CO2 za rok tím, že preferují veřejnou dopravu oproti vysoko emisním módům dopravy. Tato úspora je ekvivalentem průměrné produkce emisí CO2 více jak 6 600 obyvatelů Švýcarska.

Kontakt pro média Antoine Belaieff
vedoucí pro nové trhy
antoine.belaieff@fairtiq.com / +41 76 483 53 85 / www.fairtiq.com