Domů » Zprávy » Dodržujeme tradice

Dodržujeme tradice

Májka má formu celého stromu, zbaveného – s výjimkou horní části – větví a kůry. Horní část se zdobí stužkami z látek nebo krepového papíru a zavěšuje se na ni zdobený věnec. Májka je oslavována jako symbol lásky, plodnosti a mládí – ale také jako strážce obce.

Loni, po nevídané době pandemie Covidu jsme v Tlumačově májku neměli, ale letos jsme už nechtěli dopustit, aby nebyla. I když nebudou u máje velké oslavy, zvyk se musí dodržet. V pátek 30. dubna na náměstíčku u hasičárny „vyrostla“ díky chlapům z obecní údržby krásná a bohatá májka. Navázat mašle jim přišly děti ze třetí třídy základní školy.
Se stavěním máje je spojen i zvyk jejího hlídání, podle zvyků to bývá do východu slunce nebo také do prvního kohoutího zakokrhání, před muži ze sousedních vesnic, kteří se ji snaží porazit nebo odříznout její vrchol. Pokud se jim to podaří, je to pro vesnici velká ostuda. Během této doby je povoleno máj podříznout a sebrat věnec, který si následně ti, kteří májku podřízli, vystaví na své májce.