Domů » Zprávy » Amadeus, Marie Terezie, Zátopek, Doktor Martin, Četnické humoresky – cestujeme za slavnými filmy

Amadeus, Marie Terezie, Zátopek, Doktor Martin, Četnické humoresky – cestujeme za slavnými filmy

VÝCHODNÍ MORAVA – Sbírejte inspiraci pro návštěvu míst, která byste chtěli poznat. Budeme rádi, když si z našich tipů na výlety sestavíte vlastní CESTOVATELSKÝ DENÍK k objevování Východní Moravy.

Dnešní Cestovatelský deník míří do světa filmu. Ten fascinuje lidstvo od konce 19. století, kdy byly první „pohyblivé obrázky“ prezentovány veřejnosti. Východní Morava se v tomto fenoménu rozhodně neztrácí. Již před II. světovou válkou vznikly ve Zlíně Filmové ateliéry, v centru města bylo postaveno Velké kino, které s kapacitou přes 2200 sedadel patřilo mezi největší v Evropě. Dva zakladatelé zlínského filmového studio se stali držiteli Oskarů, film Karla Zemana Cesta do pravěku již před 65 lety „rozpohyboval“ prehistorické dinosaury. Zlín Film Festival, zaměřený na filmovou tvorbu pro děti a mládež patří k nejstarším svého druhu na světě. A také se na Východní Moravě točily a stále točí slavné filmy. S Cestovatelským deníkem některé lokality navštívíme.

Výpravu za filmem, resp. za filmy, zahájíme v Kroměříži. Zdejší Arcibiskupský zámek je vyhledávanou filmovou lokací. Jeho úžasný interiér si vybral režisér Miloš Forman pro natáčení osmi Oskary ověnčeného filmu Amadeus. Ale zámek a Podzámeckou zahradu uvidíte také v dalších filmech, například v sérii Marie Terezie, filmové pohádce Peklo s princeznou či příbězích svůdné Angeliky. A další filmová díla (například Requiem pro panenku, Četnické humoresky, Já, Mattoni) se natáčela například na Velkém náměstí či v proslulé Květné zahradě a na dalších místech tohoto krásného města. Spojení Kroměříže a filmu je podrobně popsáno v přehledné brožurce, kterou zájemcům bezplatně poskytne Turistické informační centrum v objektu radnice na Velkém náměstí. Navíc jsou ve městě k filmovým lokacím umístěny informační tabule.

Dalším místem, které doporučujeme navštívit, jsou Buchlovice. Zdejší romantický zámek zasazený do krásného zámeckého parku byl místem pro Nehynoucí lásku –filmový příběh ze života hudebního génia Ludwiga van Beethovena. Také byl svědkem osudů pohádkových princezen (třeba Čertova nevěsta) či „restitučních trablů“ve filmu Poslední aristokratka.

Nedaleko stojící, nikdy nedobytý hrad Buchlov, posloužil k natáčení snímku Bathory o šílené vládkyni, která se koupe v krvi mladých panen. Na hradě také Pavel Kříž, jako statečný kovář Mikeš, bojoval se zbrojnoši a vysvobodil princezny v populární pohádce O statečném kováři.

Na Valašsku si filmové štáby oblíbily zdejší dřevěnice a krásnou krajinu. Ve známé „vánoční“ pohádce Dvanáct měsíčků se Maruška potýká s macechou a jejími nesplnitelnými úkoly v areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Jinocha si zde zahrál nestárnoucí rodák z nedalekého Vsetína Roman Vojtek.

Když přejedete z Rožnova pod Radhoštěm „přes kopec“ do Velkých Karlovic, ocitnete se ve filmovém Protějově, kam je zasazen seriálový televizní příběh Doktor Martin. Miroslav Donutil, který ztvárnil hlavní roli svérázného lékaře, ordinuje v objektu místní fary, sousedící s proslulým dřevěným kostelem Panny Marie Sněžné. Další záběry vznikly v beskydské „krajině snů“, například na Soláni.

„Dřevěný interiér“ expozice karpatského salašnictví v obci Držková v Hostýnských vrších posloužil jako místo, v němž se odehrává část děje pohádky Hodinářův učeň (2019) s Viktorem Preissem, Václavem Neužilem ml. a Jaroslavem Pleslem. Možná zdejší krajinu, která je sama o sobě pohádková, ve filmu poznáte.

Také Zlín a blízké okolí se objevují ve filmových záběrech. Zlínským továrním areálem vás ve filmu Zátopek (2020) provede herec Václav Neužil ml. v roli legendárního atleta Emila Zátopka. Ve Zlíně se odehrává také romantické drama Můj příběh (2019) pojednávající o osudové lásce mladé baletky ztvárněné Vlastinou Kounickou Svátkovou. Do Zlína vás zavede také film Úsměvy smutných mužů (2017) s Davidem Švehlíkem v hlavní roli. Film Potkal jsem ho v zoo (1994) využívá prostředí ZOO Zlín, která patří k nejvyhledávanějším a nejnavštěvovanějším zoologickým zahradám v České republice. V kulisách lázeňského města Luhačovice se natáčela část scén oblíbeného seriálu Četnické humoresky (2001 – 2007) s Tomášem Töpferem a Alenou Antalovou v hlavních rolích a mnozí mají v paměti také seriál Četníci z Luhačovic.

Cestování za filmem na Východní Moravu nebude úplné, pokud nenavštívíte místa, která nabízejí pohled do historie filmu. Je to jednak expozice Princip Baťa – dnes fantazie, zítra skutečnost v Muzeu jihovýchodní Moravy
www.muzeum-zlin.cz .
a také Kabinet filmové historie ve zlínských filmových ateliérech. Zlín je spojen s animovanými filmy, byla jich zde natočena celá řada, kdo si nevzpomene na Ferdu Mravence, ten si zcela jistě vybaví „šikuly“ Pata a Mata. Ve filmových ateliérech rozhodně navštivte Filmový uzel Zlín. Ten v historické budově ateliérů poskytne přehledné informace o začátcích a současnosti filmové tvorby ve Zlíně, ale také jedinečnou příležitost naučit se základy animování filmů, tedy techniku, která se používá při výrobě oblíbených „večerníčkových“ filmů. Je to zábava pro celou rodinu, na půl den strávený výrobou vlastního filmu nikdy nezapomenete. Film si totiž odnesete s sebou. A nebudete první, kdo se zde něco naučil. Právě zde přičichla k filmařskému řemeslu slavná cestovatelská dvojice Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, a jejich filmové záběry z cest kolem světa se právě zde stříhaly a upravovaly k promítání.