Domů » Zprávy » Zlatá růže, Králův stůl, dvě sedmičky, velkomoravská vesnice, kovová zoo – cestujeme do Velehradu a okolí!

Zlatá růže, Králův stůl, dvě sedmičky, velkomoravská vesnice, kovová zoo – cestujeme do Velehradu a okolí!

VÝCHODNÍ MORAVA – Sbírejte inspiraci pro návštěvu míst, která byste chtěli poznat. Budeme rádi, když si z našich tipů na výlety sestavíte vlastní CESTOVATELSKÝ DENÍK k objevování Východní Moravy.

Velehrad si mnozí z nás spojují pouze s každoročními červencovými oslavami státního svátku Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Ale Velehrad a jeho blízké okolí jsou pro cestovatele zajímavé celoročně. Proto sem směřujeme téma dnešního Cestovatelského deníku.
Dvě 68 metrů vysoké věže baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje jsou při příchodu či příjezdu do Velehradu nepřehlédnutelné. Chrám, povýšený na baziliku minor rozhodnutím papeže Pia XI. v roce 1928, se dočkal také dalšího ocenění. A sice od papeže Jana Pavla II., který bazilice v roce 1985 udělil vyznamenání Zlaté růže.
V dnešní podobě baziliky převažují prvky baroka, ale pozorný návštěvník rozezná také prvky gotické a románské. Doporučujeme pobyt na Velehradě začít prohlídkou vlastního chrámu, který k návštěvníkům beze slov promlouvá svou krásou. Prohlídku můžete absolvovat sami, ale doporučujeme na ni jít s průvodcem. Komentovanou prohlídku je potřeba objednat s předstihem v Informačním centru poutního areálu Velehrad, které sídlí v ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje. V infocentru se také prodávají vstupenky k prohlídce podzemí baziliky. To je velmi zajímavé. Seznámíte se jak se stavebním vývojem baziliky, např. je zde rozsáhlá sbírka dochovaných kamenných fragmentů z románského období, uvidíte zde vzácnou Zlatou růži – vyznamenání od papeže Jana Pavla II. Podzemí je věnováno také připomínce křesťanských mučedníků 20. století, tzv. martyrion. Do jeho expozice patří mj. věrná kopie palladia země české – reliéf Matky Boží s dítětem. Informace o Velehradu a prohlídkách areálu jsou uvedeny na
www.velehradinfo.cz .

Velehrad je také vinařskou obcí. Každý víkend během turistické sezony jsou zde „vinařské služby“ v některém vinném sklepě.
www.velehrad.cz/vinari-na-velehrade .

Do Velehradu vedou ze všech směrů poutnické (turistické) trasy po značených Cyrilometodějských stezkách www.putujmebezhranic.cz/ .

Ty je pochopitelně možné využít pro výšlapy z Velehradu do blízkého okolí. Jedna z tras vede do nedaleké obce Modrá, kde doporučujeme k návštěvě ojedinělý Archeoskanzen. Ten představuje hypotetický vzhled opevněného sídliště z období Velkomoravské říše, tedy z doby, kdy zde působili sv. Cyril a Metoděj. Areál stojí na původním archeologickém nalezišti a jeho podoba se opírá o odborné poznatky. V blízkosti Archeoskanzenu si nenechejte ujít pohled na svět pod hladinou rybníka v expozici Živá voda ani setkání s pratury, původním živočišným druhem, z něhož byl vyšlechtěn dnešní domácí skot. Můžete si s sebou vzít i plavky a v Živé vodě se v přírodním koupališti ochladit.
www.archeoskanzen.cz/ .

Když se z Modré vydáte po modré (turistické značce) do lesů pohoří Chřiby, vychutnáte si pohled na vinařskou krajinu z rozhledny stojící kousek nad vesnicí. Uvidíte i repliku větrného mlýna na kopci nad sousední obcí Jalubí. Od rozhledny budete pokračovat kolem rybníků zasazených do lesních pasek a na konci trasy budete obdivovat neobvyklý kámen. Jmenuje s Králův stůl a jeho tvar, poloha a znaky, které nese, v sobě ukrývají dostatek prostoru pro fantazii. Z Modré ke Královu stolu je to cca 5 km, turistickou trasu doprovází naučná stezka Fauna a flóra Chřibů.
Zatímco rozhlednu v Modré můžeme označit jako „obyčejnou“, o rozhledně nad obcí Salaš nedaleko Velehradu se to říct nedá. Naopak! Architekt Jan Smékal, jehož návrh byl vybrán k realizaci, stylizuje rozhlednu do tvaru dvou proti sobě stojících a nestejně vysokých sedmiček (někdo říká „hasáků“). Výsledná podoba rozhledny jí dává punc výjimečné stavby, totéž se dá říct o výhledu na věže velehradské baziliky či na pohraniční hřeben Bílých Karpat, zejména při západu Slunce. Z Velehradu můžete do obce Salaš jít pěšky, nebo jet autem či na kole, je to asi 8 km.
Červeně značená turistická trasa vedoucí z Velehradu západním směrem stoupá k lesu a směřuje 4 km do osady Chabaně, která je součástí obce Břestek. V této vinařské obci je několik historicky cenných památkových domků, za prohlídku stojí pověstmi opředená Břestecká skála. V Břestku najdete největší centrum balonového létání v ČR, ale největším lákadlem je výjimečný strom sekvojovec obrovský, který byl v Břestku-Chabaních vysazen v 19. století. Zasloužil se o to zřejmě hrabě Zikmund II. Berchtold z buchlovského panství. Strom má výšku přes 32 metrů a obvod jeho kmene jej řadí mezi největší sekvojovce rostoucí v Evropě. Mohutnost stromu inspirovala centrum balonového létání k tomu, aby názvem Sekvoj byl pojmenován největší horkovzdušný balón, který létá ve střední Evropě. Jeho objem je 12 tisíc metrů krychlových (to odpovídá 24 milionům pivních půllitrů), balon bez problémů „uveze“ 24 pasažérů.
Z Velehradu můžeme své kroky nasměrovat po historické trase Poutní cesty růžence do 5 km vzdáleného Starého Města. Je dost pravděpodobné, že právě na území Starého Města a Uherského Hradiště se rozkládalo dávné město Veligrad, mocenské centrum Velkomoravské říše. Ve Starém Městě nad původním archeologickým nalezištěm stojí Památník Velké Moravy, pokud půjdete do Uherského Hradiště, nevynechejte Výšinu sv. Metoděje.
Staré Město, kromě velkomoravské historie nabízí také ekologickou současnost – je zde vybudována originální expozice zvířat zhotovených z kovového odpadu. KOVOZOO, jak se areál nazývá, zahrnuje přes 250 různých zvířat, vesměs v životní velikosti a k tomu řadu zábavných prvků, které pobaví a poučí děti i dospělé.
Jako motto pro pobyt ve Velehradu a jeho okolí se velmi hodí prosté sdělení ze Životopisu sv. Cyrila a Metoděje, které říká: Přicházíme, abychom byli spolu.