Domů » Zprávy » Napajedla – město, které musíte zažít

Napajedla – město, které musíte zažít

VÝCHODNÍ MORAVA – Sbírejte inspiraci pro návštěvu míst, která byste chtěli poznat. Budeme rádi, když si z našich tipů na výlety sestavíte vlastní CESTOVATELSKÝ DENÍK k objevování Východní Moravy.

Kdo by neznal legendární nafukovací hračky buvola, slona či žirafu Libuše Niklové. Najdete je v Muzeu Napajedla. Dospělým přinesou krásné vzpomínky a dětem nezapomenutelné zážitky. Otevřete s námi novou kapitolu Cestovatelského deníku, objevte Východní Moravu – dnes se vám představí Napajedla.

Město Napajedla leží na rozhraní Horno a Dolnomoravského úvalu na řece Moravě, na půl cesty mezi Zlínem a Uherským Hradištěm. V Napajedlích najdete nejseverněji položené vinné tratě na Moravě. Jednou z významných památek města je Hřebčín Napajedla založený roku 1886 Aristidem Baltazzi pro chov anglických plnokrevníků. V jeho areálu můžete obdivovat krásné stáje vybudované v anglickém stylu. Ty jste mohli vidět také ve filmu Už zase skáču přes kaluže. Využijte možnost prázdninových exkurzí v hřebčíně, který můžete navštívit každé úterý a čtvrtek od 13.00 do 14.00 hodin. Mimo prázdninové exkurze lze hřebčín navštívit ve dnech pondělí až pátek v čase od 8.00 do 15.00 hodin po předchozí domluvě.

Napajedla křižuje cyklostezka podél Baťova kanálu a řeky Moravy. Podél vodní trasy se můžete vydat na výlety do Otrokovic, Kroměříže, opačným směrem pak do Starého Města, Uherského Hradiště i Uherského Ostrohu. Nabízí se také nabídka lodních plaveb po řece Moravě. Zapůjčit si můžete vlastní plavidlo nebo využít organizovaných plaveb. Pravidelné plavby lodí Morava jsou až do konce září organizovány každé úterý, čtvrtek a neděli. Jízdní řád i půjčovny lodí najdete zde
www.vychodni-morava.cz/vm3/na-vode .
V Napajedlích jsou hned dvě přístaviště – u rekreačního areálu Pahrbek a přístaviště Emila Spiro v centru města. Přístaviště nese jméno napajedelského rodáka, který bydlel blízko brodu přes řeku Moravu a proslul jako zachránce tonoucích.

Také turisté si přijdou na své. Krásné výhledy si užijete, když se vydáte po nově značených turistických trasách – Stezky napajedelských emirátů jsou 70 kilometrů dlouhé a spojují Napajedla s osmi okolními obcemi. Cesty vedou po klidných komunikacích bez silniční dopravy, většinou po polních cestách a pěšinách kolem krásných výhledů, jako je například vrchol kopce Maková. Jsou určeny jak pro pěší, tak pro cyklisty, kteří mají rádi různé povrchy.

Skvělým místem pro sport a relaxaci je rekreační areál Pahrbek. Zahrát si zde můžete beach volejbal, minigolf nebo si zapůjčit šlapadla a poznat klidná zákoutí slepého ramene řeky Moravy. Rekreační areál najdete u cyklostezky vedoucí podél řeky Moravy a Baťova kanálu, může tak být také skvělou občerstvovací zastávkou vašich cykloturistických výletů.
www.vmnakole.cz .

Dominantou města je zámek Napajedla, barokní stavba obklopená krásným parkem v anglickém stylu, se spoustou vzácných dřevin a romantickým rybníčkem s lekníny uprostřed parku. Zámek byl postaven v letech 1764 – 1769 židlochovickým zednickým mistrem Antonínem „Matesem“ Slováčkem podle plánů brněnského architekta Františka Antonína Grimma. Nádherný kruhový zrcadlový sál zámku sloužil především pro přijímání návštěv či k tanci při slavnostních příležitostech. Zajímavou kapitolou historie zámku je i jeho koupě firmou Baťa ve třicátých letech 20. století. Zámek dnes nabízí hotelové ubytování, najdete zde i útulnou kavárnu. Hotelovým hostům slouží v horkých letních dnech nově zrekonstruovaný Baťův bazén v zámeckém parku. Využít můžete nabídku exkurzí a kochat se krásou historických sálů, kterými procházela napajedelská šlechta. V letní měsíce jsou organizovány komentované prohlídky ve dnech úterý – neděle od 12 do 16 hodin. Zámek je oblíbeným svatebním místem a v průběhu roku se zde koná řada kulturních akcí a výstav. Až do konce srpna máte možnost vidět v Salla Terreně zámku unikátní výstavu propisek soukromého sběratele.

Napajedla proslavil podnik Fatra, významný celosvětový zpracovatel plastů a legendárních nafukovacích hraček. Firma byla založena v roce 1935 koncernem Baťa na přímý popud Ministerstva obrany. Prvními výrobky byly masky a ochranné oděvy, pryžové hračky, technická pryž. S pětaosmdesátiletou tradicí firmy Fatra se seznámíte v nápadité expozici Muzea Napajedla. Stálá expozice muzea nazvaná Hřiště hraček vám zase hravou formou přiblíží legendární hračky designérů Libuše Niklové a Alfréda Kluga. Nafukovací hračky se stále vyrábí v podniku Fatra Napajedla. Autorem expozice je syn Libuše Niklové, známý výtvarník Petr Nikl a navrhl ji jako „Člověče nezlob se!“, kde si děti i dospělí mohou sami s hračkami hrát. Další stálé expozice muzea Příběh města a Slavia, příběh továrny mapují dějiny města a více než stoletou historii firmy Slavia bratří Paříků. Uvidíte zde také 10 motorů, které se zde vyráběly v letech 1920 – 2000. Muzeum Napajedla sídlí v areálu Nového Kláštera. Bývalý řeholní dům, postavený v roce 1876, byl pro provoz klášterních škol a internátu v několika etapách dostavován. V původní pseudogotické kapli se dochovaly nástěnné malby a část freskové výzdoby malíře Jano Köhlera. V budově navštivte Informační centrum Napajedla. Nejen, že dostanete dobrý tip na výlet, ale můžete si zakoupit také zmiňované nafukovací hračky. Získáte zde také průvodce s úkoly a tajenkou k zážitkové poznávací hře Tripper, která je určená nejen pro turisty, ale pro každého, kdo si chce připomenout či objevit zajímavosti Napajedel. Po vyluštění tajenky si mohou zájemci přijít pro speciální sběratelskou turistickou vizitku z jinak neprodejné série.

Ve městě se v průběhu roku koná mnoho významných akcí. Mezi nejznámější patří podzimní Svatováclavské slavnosti, královský pochodňový průvod městem a bohatý kulturní program pořádaný v den státního svátku. Centru města vévodí novorenesanční budova radnice, která právě v průběhu konání slavností otevírá radniční věž veřejnosti. Máte tak jedinečnou možnost pohlédnout na město a okolí. V kalendáři významných akcí pořádaných ve městě má své místo také každoroční srpnové setkání folklorních souborů Valašska, Slovácka a Hané nazvané „Moravské chodníčky“. V letošním roce se konají ve dnech 7. – 8. srpna 2020.
V Napajedlích dříve fungovaly sirné lázně. Jejich slávu dnes již připomíná jen pramen Slanica, který najdete v těsném sousedství železničního podjezdu. Vede tudy značená červená turistická trasa Cyrilometodějská stezka. V dnes již zaniklých lázních se v minulosti léčily nemoci pohybového ústrojí a popíjení vody pozitivně působilo na žaludeční problémy.

Ať už jste milovníci cykloturistiky, historie či her a zábavy, Napajedla musíte zažít.