Domů » Zprávy » Valašské Meziříčí, město, kde se nebudete nudit

Valašské Meziříčí, město, kde se nebudete nudit

VÝCHODNÍ MORAVA – Sbírejte inspiraci pro návštěvu míst, která byste chtěli poznat. Budeme rádi, když si z našich tipů na výlety sestavíte vlastní CESTOVATELSKÝ DENÍK k objevování Východní Moravy. Už jste slyšeli o Valašských Aténách? O tom, že patří do Cestovatelského deníku, nemůže být pochyb. Jedeme směr Valašské Meziříčí.
Rozsáhlá nabídka vzdělávání a kulturního života, historie sahající do 13. století, která zanechala řadu památek a zajímavých míst. Náměstí s měšťanskými domy a renesanční radnicí, dva zámky, zajímavé kostely, Moravská gobelínová manufaktura, ale i proslulá hvězdárna. To je hlavní charakteristika Valašského Meziříčí a důvod, proč se o tomto městu na soutoku Rožnovské Bečvy a Vsetínské Bečvy mluví jako o Valašských Aténách.
Milovníci kultury si jistě vybaví jméno zdejší proslulé skupiny Mňága a Žďorp, či zpěvačky Markéty Irglové, která se zde narodila. A to není vše, Valašské Meziříčí během roku nabízí řadu akcí, mnohé jsou unikáty. Například festival Světlo Valmez, Mezinárodní festival cimbálu, Valašský špalíček, Gulášfest, Babí léto, Tanec Valmez, Meziříčská muzejní noc, Mezinárodní festival poezie nebo divadelní festival Malé jevištní formy.
Díky spojení dvou měst – Meziříčí a Krásna nad Bečvou, ke kterému došlo v roce 1924, se nově vzniklé město Valašské Meziříčí může chlubit hned dvěma zámky. V renesančním zámku Žerotínů sídlí kulturní zařízení s nejstarším kontinuálně fungujícím hudebním klubem v ČR, Muzejní a galerijní centrum a přidružená galerie Sýpka a Kaple. V empírovém zámku Kinských je situováno Muzeum regionu Valašsko. Obklopuje jej zámecký park se vzácnými kosodřevinami a tzv. Jurkovičovým altánem. (Pozn.: zámek Kinských je aktuálně (2020) uzavřen, probíhá zde rekonstrukce). Ve zdejší gobelínové manufaktuře pak najdeme unikátní „Živé muzeum gobelínů“. Děti bude zajímat Muzeum valašských strašidel, Fauna park – dětský ráj a herní centrum Vrtule – Svět her a poznání v budově bývalé krásenské radnice.
Pokud jste vyznavači aktivního trávení volného času, pak vám zcela jistě neujde skvěle vybavený sportovní areál s krytým plaveckým a rekreačním bazénem, tobogánem a letním koupalištěm. V jejich sousedství najdete krytou tenisovou halu a hned 14 tenisových kurtů. Nakonec – ve Valašském Meziříčí své první tenisové krůčky dělal náš dlouhodobý reprezentant Tomáš Berdych. Je zřejmé, že se ve Valmezu, jak se městu také zkráceně říká, nudit nebudete.
Turisté ocení velmi dobrou dostupnost Valašského Meziříčí. Na zdejším vlakovém nádraží se protínají hned čtyři železniční tratě nabízející rychlíkové spojení s Prahou a Slovenskem či místní tratě do Rožnova pod Radhoštěm, Ostravy, Kojetína. Převažující většina vlaků přepravuje jízdní kola, ale pokud nechcete s kolem cestovat, můžete si je na nádraží vypůjčit. Proč do Valašského Meziříčí s jízdním kolem je zřejmé – do tří směrů se odtud rozbíhají trasy skvělé Cyklostezky Bečva. Údolím Vsetínské Bečvy vede 57 km dlouhá cyklostezka přes Vsetín do Velkých Karlovic. Kolem Rožnovské Bečvy pojedete přes Zašovou a Rožnov pod Radhoštěm až k přehradě v Horní Bečvě. Tento úsek má délku 31 km. Nejdelší úsek cyklostezky, dlouhý 65 km, vede od parku Abácie přes Hranice na Moravě a Přerov k soutoku Bečvy s řekou Moravou v Tovačově.
Ale nejste odkázáni jen na rovinaté úseky kolem řeky. Stačí vyšlápnout přes Podlesí na Vrchhůru (název kopce) mezi Malou a Velkou Lhotou a nechat se vést cyklotrasou č. 6012 až do Rožnova pod Radhoštěm. Je to 22 km dlouhá hřebenová trasa s řadou míst nabízejících skvostné výhledy na Vsetínské i Moravskoslezské Beskydy. Cestou se zastavte ve Velké Lhotě a prohlédněte si zdejší evangelický, tzv. toleranční kostel, který je spojen s knězem a spisovatelem Janem Karafiátem, autorem legendární dětské knížky „Broučci“. V Rožnově pod Radhoštěm nevynechejte jedinečné Valašské muzeum v přírodě a při návratu po cyklostezce Bečva se zastavte v obci Zašová u pramene zázračné vody zvaného Stračka. Milovníci koupání a rybaření si odskočí kolem skalních útvarů a větrného mlýna Medůvka k nedaleké přehradě Bystřička po cyklotrase č. 6018. Další oblíbené terénní trasy vedou na západ od Valašského Meziříčí do Hostýnských vrchů, například může být zajímavé poznat, jak vypadá opravdový Vystrkov. Na tuto agrofarmu, která zaujme jak děti, tak i dospělé, vede cyklotrasa č. 6218.
Příjemným cílem výletu do okolí Valašského Meziříčí je zámek a zámecký park v obci Lešná. (Pozor, není řeč o zámku v areálu Zoo Zlín, ale o Lešné cca 8 km severně od Valašského Meziříčí!) Park v Lešné nadchne všechny, kteří mají rádi zajímavé stromy a keře, zámecký interiér pak nabízí expozice doplněné prvky enviromentální výchovy. Neváhejte ani s návštěvou blízkých aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou či Hranické propasti, která je tou nejhlubší v ČR.
Ve Valašském Meziříčí budou spokojeni milovníci jídla. Jsou zde „doma“ valašské frgály, které se pečou hned v několika provozovnách a dostanete je v řadě kaváren, ty nejčerstvější pak přímo u výrobce v Hrachovci. Nabídku útulných restaurací doplňují hned dva zdejší minipivovary, tradici zpracování masa ukazuje Muzeum řeznictví.
Také ubytovacích možností je zde řada. Turistické ubytovny, apartmány, vlídné a útulné penziony či 4* hotely pro náročné. Zcela jistě vám ve výběru poradí Turistické informační centrum, které sídlí v sousedství zámku Žerotínů. Pro důkladné prozkoumání města si v infocentru můžete vypůjčit koloběžku, ale také zde dostanete mapy či informace o naučných stezkách. Třeba o bezbariérové trase vhodné pro vozíčkáře či maminky s dětmi. Už se do Valmezu těšíte?