Domů » Zprávy » Turistické cíle Zlínského kraje patří mezi nejvíce navštěvované v ČR

Turistické cíle Zlínského kraje patří mezi nejvíce navštěvované v ČR

VÝCHODNÍ MORAVA –Česká centrála cestovního ruchu Czechtourism zveřejnila žebříček 50 nejvíce navštěvovaných turistických cílů v České republice za rok 2019. V padesátce turistických cílů patří 14 pozic Praze, po 5 místech mají kraje Jihomoravský a Ústecký, kraje Zlínský, Středočeský a Jihočeský kraj mají po čtyřech umístěních. Další kraje přispěly do žebříčku vesměs jedním až třemi zápisy.
Turistické atraktivity Zlínského kraje se v hodnocení rozhodně neztratily. ZOO Zlín patří s počtem 682600 návštěvníků do první desítky turistických cílů, sedmnácté místo patří Aquaparku v Uherském Hradišti (428 100 návštěvníků), Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je nejvíce navštěvovaným muzeem, a s 364 100 návštěvníky je na 27 příčce. Padesátku nejvyhledávanějších cílů uzavírá poutní areál Velehrad, kam v minulém roce směrovalo své kroky 259 800 návštěvníků.
„Zlínská ZOO si zaslouží náš obdiv. Dlouhodobě se drží mezi desítkou nejvíce navštěvovaných turistických míst v ČR, přitom zde sedm pozic patří objektům z hlavního města Prahy. Je druhou nejvíce navštěvovanou zoologickou zahradou v ČR, ale pokud bychom návštěvnost hodnotili dle tzv. intenzity návštěvnosti, tj. poměrem mezi počtem návštěvníků turistického cíle a počtem obyvatel příslušného kraje, patřila by zlínské zoo třetí příčka celkově a první pořadí mezi zooparky. Na tisíc obyvatel kraje připadá u ZOO Zlín 1 171 návštěvníků, v případě Prahy je to 1 107. Svou nespornou kvalitu prokazuje také Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které je nejlépe navštěvovaným živým muzeem. Těší nás také výkonnost Aquaparku v Uherském Hradišti a zájem o Velehrad, který je nejvýznamnějším poutním místem v ČR“, hodnotí žebříček turistických cílů Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.
Současně agentura Czechtourism zveřejnila čtyřicet dva tipy na dosud neobjevené skvosty Česka roku 2020. Ve Zlínském kraji vybrala Hrad Lukov, Muzeum Bojkovska a Betlém v Horní Lidči.
„Hrad Lukov prochází velkou proměnou a stává se z něj nejen cíl pro víkendové výlet obyvatel Zlína, ale stále více se zde objevují návštěvníci z celé ČR i ze Slovenska. Hrad nabízí řadu historických příběhů, do nichž patří např. Karel IV., Šternberkové či slovutný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. U hradu, který leží v krásné přírodě Hostýnských vrchů, stojí dodnes mohutný Valdštejnův dub. Muzeum Bojkovska je ukázkou toho, jak lze v lokálním muzeu nabídnout atraktivní expozice. Jsou zde např. ojedinělé doklady o již zaniklém řemeslu zvěrokleštičském, muzeum pracuje s realitou a mýty Kopanic, území spojovaném s Žítkovskými bohyněmi, ale také jsou zde ukázky docela nedávné historie socialismu 50. let minulého století. Betlém v Horní Lidči se dá považovat za vyřezávaného průvodce Trenčínským a Zlínským krajem. Betlémská scéna o narození Ježíše Krista je zasazena do reálií dvou sousedících partnerských krajů, dřevořezby a pohyblivé figurky betlému doplňuje působivá multimediální projekce“, zve k návštěvě neobjevených skvostů Zlínského kraje ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Petra Psotková