Domů » Zprávy » Skály a paseky s příběhy, tip na výlet do přírody

Skály a paseky s příběhy, tip na výlet do přírody

Tento výlet směřujeme na Hornolidečsko, kde východní část Vizovických vrchů leží na dotyku hned čtyř chráněných krajinných oblastí – Beskyd a Bílých Karpat na českém území, na nedalekém Slovensku je to pak CHKO Kysuce a Biele Karpaty. Malebná čistá příroda nabízí skalní bloky, lesy, paseky, zajímavou květenu, krásné výhledy.
Dnešní tip na výlet ocení jak pěší turisté, tak milovníci jízdy na kole. Třináct kilometrů dlouhá trasa vede od Čertových skal na severním okraji obce Lidečko přes Lačnovské skály a obec Lačnov do Horní Lidče. Lidečko i Horní Lideč leží na železniční trati č. 280 spojující Hranice na Moravě s Brumovem-Bylnicí, resp. na silnici I/57 mezi Vsetínem a slovenskou hranicí. Jedná se tedy o lokalitu dobře dostupnou.
Velmi zajímavé místo, pověstmi opředené Čertovy skály, nás čeká hned na startu výletu. Mohutný skalní blok má délku 150 metrů a výšku až 25 metrů. Jednu z pověstí o jejich vzniku nabízí naučná tabule na vstupu do skal. Z vrcholu skaliska se nabízí pěkný pohled na obec Lidečko rozloženou po obou březích říčky Senice. Podél Čertových skal stoupáme po modře značené turistické trase západním směrem. Po pěti kilometrech chůze (nebo jízdy na horském kole) stoupajícím lesním terénem se setkáme s dalšími skalními útvary, tentokrát to jsou Lačnovské skály. Jejich typickou vlastností je členitost povrchu, jsou v nich prohlubně, pukliny. To už jsme na žlutě značené trase a po zbytek cesty terén pozvolna klesá na severní okraj obce Lačnov. Zde je vybudováno Muzeum vypálených usedlostí Vařákovy paseky. Bylo postaveno jako připomínka osudové tragédie obyvatel Vařákových pasek, které byly 2. května 1945 na sklonku II. světové války německými vojsky vypáleny a šest obyvatel zaplatilo svými životy.
Od muzea (v době koronavirové epidemie je uzavřeno, ale jednotlivé objekty jsou dobře viditelné) klesáme po turistické trase otevřenou krajinou nabízející dechberoucí výhledy do údolí a na okolní kopce a kopečky. Za Lačnovskými rybníky vstoupíme do Horní Lidče, odkud jezdí vlaky či autobusy veřejné dopravy.
Celá trasa výletu je vedena po Naučné stezce Vařákovy paseky. Naučné tabule, je jich celkem 15, seznamují nejen s osudy dnes již zaniklé osady, ale se zajímavostmi, který se na trase stezky nacházejí. Kromě naučných tabulí jsou na trase osazena odpočívadla. O stezku, která je ve velmi dobrém stavu, pečují Český svaz ochránců přírody Valašské Meziříčí, obce Lačnov, Lidečko a Horní Lideč.
Trasa se, až na výjimky, vyhýbá osídleným lokalitám, je vhodná pro vycházky určené ke zvyšování fyzické kondice a současně nabízí poznání velmi pěkné krajiny s řadou zajímavých míst na trase.