Domů » Zprávy » Tip na jarní výlet: Přírodní park Záhlinické rybníky

Tip na jarní výlet: Přírodní park Záhlinické rybníky

VÝCHODNÍ MORAVA – Centrála cestovního ruchu Východní Moravy pracuje nejen na propagaci Zlínského kraje vůči návštěvníkům ze zahraničí a okolních krajů, ale také inspiruje obyvatele kraje k návštěvě zajímavých míst a k aktivnímu trávení volného času. K tomu, věřme dobře, poslouží naše tipy na výlety. Tento výlet směřujeme na rovinatou Hanou, do krajiny mezi Záhlinicemi a Kroměříží
Vodní plochy obrostlé rákosím, lehký mlžný závoj nad hladinou, probouzející se příroda, vodní ptáci – to je uklidňující atmosféra, kterou zažijete v přírodním parku Záhlinické rybníky nedaleko Kroměříže.
Záhlinice jsou malá nenápadná obec, která je dnes součástí města Hulína. V 19. století byly Záhlinice plné novátorství, například zde v roce 1857 došlo k prvním zcelení polních pozemků na Moravě. Vesnice měla parní mlátičku, žací stroj, vlastní cihelnu, byl zde postaven pivovar a sladovna. Dokonce odtud pochází kámen uložený v základech pražského Národního divadla. Má pořadové číslo 12 a nese nápis „Záhlinice na Moravě, vlasti Tobě ku oslavě“. Na rozdíl od základních kamenů přivezených ze symbolických míst, tento kámen je spojen s výraznou osobností bývalého dlouholetého starosty Záhlinic, a také poslance Říšské rady Františka Skopalíka. Odkaz tohoto vlastence uchovává Muzeum Františka Skopalíka v centru obce.
Na dnešní výlet se vydáme do krajiny kolem Záhlinic, která je charakteristická lukami, poli, lužními lesy a soustavou rybníků. Tato krajina je základem pro jedinečnou a celoevropsky uznávanou soustavu přírodního parku Záhlinické rybníky. Hnízdí zde řada vodních a tažných ptáků. Ornitologové zde napočítali neuvěřitelných 270 druhů. Při trošce štěstí je uvidíte, třeba to bude kormorán velký, volavka popelavá, volavka bílá či lžičák pestrý a řada dalších.
Záhlinické rybníky mají celkovou rozlohu skoro 250 hektarů, jsou napájeny především říčkami Rusavou a Mojenou. Jejich historie sahá do 14. století. Později, ve století šestnáctém, je rozšířil olomoucký biskup Jan Skála z Doubravky. Jan Skála byl vzdělaným mužem, pro rybnikaření měl talent a je autorem vůbec první učebnice rybníkářství v českých zemích. Rybníky v Záhlinicích byly v 18. století vysušeny a přeměněny na pastviny, ale v druhé polovině minulého, tedy dvacátého století, byly znovu obnoveny.
Na rybníky po překročení říčky Rusavy navazuje luční les zvaný „Zámeček“, přes který prochází naučná stezka stejného jména. Čtyři km dlouhá trasa naučné stezky má 13 zastavení s informačními tabulemi a končí na okraji lesa v Kroměříži v lokalitě Dolní Zahrady.
Trasování výletu je poměrně jednoduché: Do Záhlinic se dostanete snadno vlakem, leží na trati z Přerova do Břeclavi. Od železniční zastávky projdete západním směrem obcí k rybníkům. Mezi rybníky vede zpevněná silnička, trasa není značená, ale je celkem jednoznačná, jen je potřebné Doubravický rybník obcházet zleva. Za Doubravickým rybníkem překročíte po lávce říčku Rusavu, a již máte v nohou první 3 km cesty. Kdo chce pokračovat dál, vejde do lužního lesa na naučnou stezku Zámeček. Její délka je 4 km. Od konce lužního lesa (a naučné stezky) je to na nádraží v Kroměříži ještě zhruba 1,5 km. Celkem ujdete ze Záhlinic do Kroměříže kolem 9 km po zcela rovinatém terénu. Celá trasa je vedena po zpevněných komunikacích, takže je možné ji absolvovat s dětským kočárkem.