Domů » Zprávy » Velká Javořina – nejvyšší hora Bílých Karpat – tip na výlet

Velká Javořina – nejvyšší hora Bílých Karpat – tip na výlet

„Jsem mohutná a zdaleka viditelná a současně poskytuji nádherný výhled na všechny strany. Jsem porostlá mystickými lesy biosférické rezervace Bílé Karpaty. Jsem se svými 970 m n. m. nejvyšším vrcholem úžasného pohoří. Vede na mne sedmero turistických cest. Jsem symbolem sounáležitosti a bratrství Čechů a Slováků. Nejsem jen tak ledajaký kopec, jsem Velká Javořina“, takto se nám stručně představuje Velká Javořina, cíl dnešního tipu na výlet.

Bílé Karpaty jsou jedinečné pohoří s úžasnou rozmanitostí přírodních společenstev rostlin i živočichů. Území Bílých Karpat bylo v roce 1996 zařazeno v programu Člověk a biosféra organizace UNESCO mezi evropské biosférické rezervace. Bílé Karpaty jsou současně Chráněnou krajinnou oblastí, na jejímž území se nachází 5 národních přírodních rezervací. Národní přírodní rezervace Velká Javořina ležící převážně na severních svazích hory je jednou z nich. Je tvořena pralesovitým porostem s převahou listnatých stromů, zejména buků, javorů a jasanů.

To je jeden z důvodů, proč pohyb v tomto cenném území je možný pouze po značených turistických trasách. Turisté jich mají k dispozici hned sedm – tři přicházejí ze Slovenska, čtyři z ČR. Cykloturisté mají výběr jednodušší – ze Slovenska sem vede cyklotrasa č. 8304, z ČR pak trasa č. 5052.

Červeně značená trasa nese označení Cesta hrdinů SNP a je to se 750 kilometry suverénně nejdelší turistická trasa na Slovensku. Cesta hrdinů SNP začíná na východě Slovenska v legendárním průsmyku Dukla, prochází z východu na západ Slovenska, z Trenčína pak stoupá na hřeben Bílých Karpat, na vrchu Machnáč nad Drietomou vstupuje krátkým úsekem (28 km) na území ČR, aby na Velké Javořině zamířila zpět na Slovensko k Myjavě, Bradlu (kde stojí Mohyla M. R. Štefánika) a dál, až do Bratislavy.

Žlutě značená trasa vede ze slovenské obce Stará Turá (11 km). Po modré trase přicházejí turisté ze dvou směrů – ze Slovenska z obce Lubina (12 km) nebo z ČR z Velké nad Veličkou (18 km).

Zelená trasa KČT nabízí možnost výstupu ze Strání-Květné (5 km), zeleně je značena také naučná stezka Javořinská, která vede souběžně s cyklotrasou č. 5052 k rozcestí U kamenné boudy (6 km), nebo do obce Vápenky.

Pro pěší turisty je nejsnazší výstup z parkoviště u Kamenné boudy. Vede sem silnička, na kterou se dá odbočit v nejvyšším bodě silnice I/54 vedoucí z obce Slavkov do Strání. Z rozcestí U kamenné boudy vede červeně značená trasa (Cesta hrdinů SNP). Na vrchol Velké Javořiny dorazíte po necelých 5 km stoupání. Na studánku s vodou po cestě nenarazíte, ale nedaleko od vrcholu Velké Javořiny, 500 m východním směrem, se nabízí možnost občerstvení i noclehu v turistické Holubyho chatě. Leží na Slovensku, takže je dobré mít s sebou eurobankovky, s platební kartou neuspějete. Základní kámen k její stavbě položili členové Klubu československých turistů z Uherského Brodu již v roce 1923.

Důvodů, proč se vypravit na Velkou Javořinu je řada. Kromě krásné přírody a dalekých výhledů to může být také účast na XXVII. Slavnostech bratrství Čechů a Slováků. Ty se uskuteční v neděli 28. července 2019.

V současném provedení se jedná o 27. ročník slavností, ale je nutno říci, že Velká Javořina má v setkávání lidí z obou stran dnešní hranice daleko delší tradici. Ta sahá až do roku 1848, tedy trvá více než 170 let. Průkopník slovanské vzájemnosti spisovatel a politik Jozef Miloslav Hurban ji tehdy vyjádřil slovy „Tu bratia vždy stretať sa budú…“. Tato slova jsou dlouholetým mottem slavností.

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, který vychází z myšlenky vzájemnosti a nabídne to nejlepší z obou stran hranice, zejména folklór a hudbu moravsko-slovenského pomezí.

Z obou stran hranice bude v neděli zajištěna bezplatná autobusová doprava označená nápisem „Javořina 2019“. V ČR je možné využít autobusy jedoucí z Uherského Hradiště, Uherského Brodu, Luhačovic, Hluku, Veselí nad Moravou. Doprava na Velku Javořinu k účasti na slavnostech je bezplatná, podrobnější informace hledejte na
www.vychodni-morava.cz/akce/136026 .
Informace o slavnostech jsou uvedeny na
www.velkajavorina.com .
Trasa z rozcestí U kamenné boudy na vrchol je zde
https://mapy.cz/s/3vGxV .