Domů » Zprávy » TIP NA VÝLET: Jeden den s Baťou

TIP NA VÝLET: Jeden den s Baťou

VÝCHODNÍ MORAVA – Fenomén zvaný Baťa významným způsobem ovlivnil nejen životy mnoha lidí na východě Moravy, ale také v celé řadě zemí po celém světě. Připravili jsme pro vaši inspiraci několik tipů, jak ve Zlíně prožít „Den s Baťou“.

Prohlídku baťovského Zlína můžete zahájit v centru města hned ráno, třeba snídaní v Obchodním domě. Ten firma Baťa otevřela před Vánocemi v roce 1931 a byla to velká událost. Nedávno byl Obchodní dům při rekonstrukci renovován do původního vnějšího vzhledu a zdejší Bistrotéka je jedním z prvků „moderního návratu“ k principům baťovského stravování. Můžete sem jít nejen na snídani, ale i na oběd či večeři.

Věnujte čas krátké procházce obytnou čtvrtí „baťovských“ domků. Nejblíže centru jsou to čtvrtě Letná a Nad Ovčírnou, ale v celém Zlíně je domků na dva tisíce, názvy dalších čtvrtí jsou Podvesná, Zálešná, Díly, Lesní čtvrť. Pochopíte, proč jsou tyto domky stále oblíbeným stylem bydlení.

Pak se přesuňte na západní okraj náměstí Práce a v parku naproti zlínského „mrakodrapu“, pověstné budovy 21, si prohlédněte sousoší Tomáše Bati (zakladatele)a jeho nevlastního bratra Jana Antonína Bati (pokračovatele). Tomáš Baťa má ve Zlíně ještě jednu sochu, stojí u Fakulty managementu a ekonomiky Univerzity T. Bati na Mostní ulici – v již zmíněné čtvrti Letná.

Pak podchodem z náměstí Práce zamiřte do továrního areálu do 14-15 Baťova institutu na Vavrečkově ulici. Zde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, Krajská galerie výtvarných umění a Krajská knihovna F. Bartoše. Muzeum nabízí skvělou multimediální expozici s názvem Princip Baťa. Ta obsahuje spoustu informací o tom, jak firma Baťa fungovala, jaké byly zásady její práce, sociální a zdravotní politika, vzdělávání, trávení volného času, doprava, obchod. Je zde rozsáhlá kolekce obuvi z celého světa, historická ševcovská dílna, ale i proslulý baťovský „kruh“ – názorná ukázka strojové výroby obuvi s velkou produktivitou práce. Získáte zde základní informace o filmové tvorbě ve zlínských Filmových ateliérech včetně ukázek filmů či postaviček známých z dětských pohádek. Krajská galerie výtvarného umění, která sídlí ve stejné budově, disponuje mimo jiné stálou expozicí nazvanou Prostor Zlín a Řády vidění. Ta je z velké části věnována zlínské architektuře s modely, plány a vizualizacemi továrních, veřejných a společenských budov i bydlení z doby největšího rozvoje města Zlína od 20. do 40. let minulého století. Nespěchejte, expozice se otevírají od 10 hodin, kromě pondělka, kdy je zavřeno.
Muzeum jihovýchodní Moravy nabízí také nevšední zážitek v podobě komentované prohlídky budovy č. 21. S výškou přesahující 70 metrů je to nejvyšší vyhlídkové místo v regionu. Průvodce hovoří nejen o zajímavostech spojených s budovou, její výstavbou a technickými unikáty své doby, ale také ukáže z výšky město Zlín, přičemž vás sveze pojízdnou „šéfovskou“ kanceláří umístěnou do výtahu. Je to unikát, který jinde nemají. Z terasy uvidíte rozměr Zlína „před Baťou“ a nyní, uvidíte lesy obklopující Zlín, ve kterých polykal tréninkové dávky nejlepší atlet století Emil Zátopek, který právě zde začínal svou hvězdnou kariéru. Uvidíte město v zahradách se statutem Městské památkové zóny. Tutu prohlídku doporučujeme předem rezervovat v recepci 14-15 Baťova institutu, kapacity jsou omezeny, zájem velký.

Po této prohlídce se již ve Zlíně orientujete a snadno trefíte do Památníku Tomáše Bati v horní části náměstí T.G. Masaryka. Ten byl vybudován v roce 1933 a otevřen přesně rok po tragické smrti Tomáše Bati. V padesátých letech byl objekt přebudován na koncertní sál a galerii a poté využíván pro kulturní účely. Nedávno však byla dokončena renovace, která vrátila památníku jeho původní architektonicky čistou podobu. V interiéru stavby z kovu a skla, je umístěna replika letadla Junkers, kterým T. Baťa podnikal své cesty, včetně té poslední.
Z památníku se vydejte na kopec nad město, do místní části Kudlov, kde se nacházejí zlínské Filmové ateliéry a Lesní hřbitov, jezdí tam linka městské hromadné dopravy. V areálu ateliérů si nenechejte ujít návštěvu Filmového uzlu Zlín. Zde získáte pohled na lesk a slávu filmové tvorby ve Zlíně. Mimo jiné zde zjistíte, kolika prestižními Oskary byli velikáni těchto ateliérů oceněni, kteří známí a slavní herci vystupovali v baťovských reklamách. Ale Filmový uzel žije i současností, připravuje se zde například animovaný „večerníček“. A také zde máte možnost si vlastníma rukama vyzkoušet, jak se vyrábějí animované filmy.

Tečkou za dnem ve Zlíně pak bude návštěva Lesního hřbitova, který je místem posledního odpočinku Tomáše Bati. Je smutnou ironií osudu, že Tomáš byl druhým pohřbeným na právě dokončeném hřbitově.

Pokud chcete strávit ve Zlíně více dnů a třeba bydlet v „baťovské“ budově, obraťte se na Městské informační a turistické středisko v budově radnice www.ic-zlin.cz, rádi vám s výběrem poradí.

Jednotlivé cíle uvedené v textu jsou vyznačeny v mapě – https://mapy.cz/s/3sWaX .