Domů » Zprávy » Požár v Tlumačově

Požár v Tlumačově

V úterý dne 16.5.2006 v odpoledních hodinách vznikl v areálu společnosti Metalšrot,a.s. požár gumového odpadu – pneumatik.

Zde uvádím doslovný přepis zprávy z internetových stránek Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje :
Dne 16.5.2006 ve 13:42 byli hasiči informováni o požáru odpadu v Tlumačově.
Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Otrokovic se dvěma cisternami, kterou posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů z Tlumačova a Kvasic. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že v areálu soukromého podniku na zpracování odpadu došlo k požáru.
Před příjezdem hasičů se snažili požár uhasit zaměstnanci firmy, kteří použili nejméně šest velkokapacitních práškových mobilních hasicích přístrojů. Vzhledem k rozsahu požáru to nebylo dostatečně účinné a likvidace požáru vyžadovala razantnější hasební zásah.
Hasiči zjistili, že požár zachvátil šest metrů vysokou hromadu drceného gumového odpadu z pneumatik na ploše asi 10 x 5 metrů. Požár se rozšířil také na odstavený železniční vagon, který stál na kusé koleji a byl rovněž určen k demolici. Hasiči postupně požár lokalizovali a zabránili jeho šíření především na vedlejší hromadu z půlených pneumatik.
Hasičům se podařilo držet lokalizaci, ale tlak vody z koncového připojení podzemního hydrantu nebyl dostatečně silný. Proto museli dobrovolní hasiči natáhnout dálkové vodní vedení a připravit tak podmínky pro chystaný frontální útok. Velitel zásahu se rozhodl pro frontální útok pěnou, kterou hromadu hořícího gumového odpadu zavalil a hlavní požár uhasil.
Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn. Vlivem příznivého větru byl hustý stoupající kouř unášen mimo obytné zóny města a nikdo z obyvatel tak nebyl přímo ohrožen. Na místě byl po dobu zásahu přítomen i starosta obce, který dohlížel nad vývojem situace s možností okamžitého informování občanů pomocí obecního rozhlasu.
Jak je uvedeno ve zprávě HZS ZK na zásahu se podílela i Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Tlumačov v čase 13.45 – 16.30 hod s technikou T 148 CAS 32, Avie 31 DA + PS 12 ve složení : Milan Žák, Josef Zlatuška, Ivana Maťašová, Jan Šnajdr, Václav Machovský, Michal Malár a Otto Šnajdr.